logo
خانه » ژنیکوماستی و کوچک کردن سینه مردان | کلینیک ایدن

ژنیکوماستی و کوچک کردن سینه مردان | کلینیک ایدن

با وجود اینکه بزرگ بودن سینه ها در خانم ها می تواند زیبایی اندام آن ها را افزایش دهد اما اگر این اتفاق در آقایان رخ دهد دیگر فاکتوری برای زیبایی محسوب نمی شود و می تواند برای افراد مشکلات روحی و روانی بزرگی را به وجود آورد. شاید حیرت زده شوید زمانی که بدانید تقریبا 36 درصد از مردان درگیر چنین اختلالی که با نام ژنیکوماستی شناخته می شود هستند و همین مسئله باعث می شود این بیماری یکی از شایع ترین مشکلاتی باشد که می تواند مردان را درگیر خود کند. با این مقاله از کلینیک ایدن بهترین کلینیک پوست و مو زیبایی در تهران همراه باشید تا پاسخ سوالات خود را در این رابطه به دست آورید.

 

ژنیکوماستی + کلینیک ایدن

 

ژنیکوماستی چیست؟

این عارضه در واقع بزرگ شدن پستان مردان و بد فرم شدن آن ها می باشد که به دلیل افزایش مجرای استروما و بافت چربی پستان رخ می دهد و برای اغلب افراد آزار دهنده می باشد. اما خوشبختانه امروزه این بیماری و مشکلاتی که به همراه آن به وجود می آیند با انجام عمل جراحی قابل حل می باشند. مردانی که دچار افزایش یا کاهش وزن ناگهانی می شوند ، بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به این مشکل می باشند. از آنجایی که این مشکل بیماری رایج در میان آقایان است ، لازم دانستیم در رابطه توضیحاتی کامل و جامع بیان کنیم.

دلایلی که باعث به وجود آمدن ژنیکوماستی می شود !!

به طور معمول هر رخ دادی که باعث به وجود آمدن تغییر در آناتومی بدن انسان می شود ، بر اثر سلسله ای از تغییرات رخ می دهد. بزرگ شدن سینه ها در آقایان نیز ، علل خاص خود را دارد و به طور معمول زمانی که فرد تحت شرایط خاصی قرار می گیرد ، به وجود می آید. از جمله عللی که می تواند باعث بزرگ شدن سینه ها در مردان شود می توان به موارد زیر اشاره کرد :

چاقی و تجمع چربی

اصلی ترین و مهم ترین دلیل که باعث رشد سینه ها در آقایان می شود ، تجمع چربی در ناحیه سینه می باشد. معمولا زمانی که به هر دلیلی بافت چربی در ناحیه سینه تجمع پیدا کند ، تغییر سایز رخ می دهد. افزایش حجم در نواحی مختلف بدن معمولا حاصل افزایش وزن می باشد اما گاهاً در بعضی از افراد ، چربی ها در نواحی خاصی از بدن به صورت موضعی تجمع پیدا می کنند. زمانی که چنین اتفاقی رخ دهد ، افزایش حجم چربی باعث بزرگ شدن سینه ها و افتادگی آن ها می شود.

ژنتیک

آناتومی بدن افراد و فرم آن ها به طور کل تحت تاثیر عوامل ژنتیکی می باشد. برخی از افراد به صورت ژنتیکی و بدون دلیل خاصی دارای بالا تنه ای چاق هستند و برخی دیگر تجمع چربی را در پایین تنه خود مشاهده می کنند. این الگوی چاقی معمولا در دیگر اعضای خانواده و نسل های قبل از آن نیز دیده می شود. از همین رو می توان ژنتیک را یکی از مهم ترین و اصلی ترین دلایل رخ داد ژنیکوماستی عنوان کرد. افرادی که سابقه این مشکل را در پدر ، پدربزرگ ، عمو ، دایی یا فرزندان آن ها دارد بیشتر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به این مشکل می باشند.

تغییرات هورمونی

همانطور که می دانید تنظیم کننده شرایط بدن ما انسان ها هورمون ها می باشند. زمانی که سطح ترشح این هورمون ها بنا بر دلایل مختلفی تغییر کند ، آناتومی بدن نیز دچار تغییر می شود. هورمون های پروژسترون و استروژن از اصلی ترین هورمون هایی هستند که وظیفه ایجاد تعادل در بدن آقایان و خانم ها را بر عهده داند. هورمون تستوسترون نیز در بدن آقایان بر روی حجم عضلات و رشد مو ها و هورمون استروژن بر روی سینه تاثیر می گذارد. این هورمون در بدن زنان بیشتر از آقایان تولید می شود از همین رو اگر سطح ترشح این هورمون در بدن آقایان افزایش کند یا هورمون تستوسترون به درستی در بدن تولید نشود شاهد رشد سینه ها در آقایان خواهیم بود. این مشکل در اغلب موارد با مصرف دارو ها قابل کنترل و درمان می باشد. اما در صورتی که با مصرف دارو برطرف نشود نیاز است تا عمل ژنیکوماستی در بهترین کلینیک پوست و مو زیبایی در تهران انجام شود.

مصرف برخی از دارو ها

با توجه به تحقیقاتی که توسط کلینیک مایو آمریکا صورت گرفته است ، در میابیم که برخی از افراد به دلیل استفاده از برخی دارو های خاص دچار این مشکل می شوند. بزرگ شدن سینه در آقایان گاهی با مصرف دارو ها تحریک می شود. مصرف دارو های کنترل کننده بزرگی پروستات یا سرطان می توانند تاثیری مستقیم بر روی بزرگ شدن سینه ها داشته باشند. گاهاً استفاده از دارو های مانند دارو های ضد افسردگی ، دارو های کنترل ایدز و درمان آن ، آنتی بیوتیک ها و شیمی درمانی نیز موجب بروز چنین مشکلی می شوند. از همین رو بدیهی است که باید در مصرف این نوع دارو ها با احتیاط عمل کرد و حتما با پزشک مشورت نمود.

بروز اختلال در غدد تیروئید و نارسایی کبد و کلیه عاملی دیگر برای بروز ژنیکوماستی

به وجود آمدن اختلالات تیروئیدی و پر کار بودن آن از جمله مهم ترین دلایل بزرگ شدن سینه در آقایان می باشد. گاهی به دلیل نداشتن تغذیه مناسب یا دیگر عوامل ترشحات غدد تیروئید با اختلال رو به رو می شوند که در نهایت موجب بروز چنین پدیده ای می شود. به وجود آمدن بیماری های کبد و کلیه نیز می توانند هورمون های بدن را تغییر دهند و باعث برهم خوردن نظم آن ها شوند و در نهایت باعث شود شاهد بزرگ شدن سینه ها در آقایان باشیم. این مشکل در بیمارانی که دیالیز می شوند یا به سیروز کبدی دچار هستند رایج تر بوده و از علائمی است که مورد شکایت قرار می گیرد.

علائم و نشانه ها ژنیکوماستی

نشانه های پدید آمدن این عارضه کاملا مشهود بوده بنابراین زمانی که فرد شاهد تورم غیر عادی بافت سینه یا بزرگی آن می شوند یا نسبت به تماس فیزیکی و لمس حساسیت و درد پیدا می کنند ، باید برای رفع این مشکل سریعا اقدام نمایند. از دیگر نشانه های شایعی که با بروز این عارضه رخ می دهد می توان به برجسته شدن نوک پستان ، رشد بیش از اندازه بافت به صورت غده ای ، تجمع پیدا کردن چربی به صورت موضعی ، ترشح مایعات از نوک سینه ، به وجود آمدن پوست اضافه و آویزان شدن سینه ها اشاره کرد.

البته لازم به ذکر است که نوع خفیف این مشکل در مردان و پسران اغلب در سن بلوغ رخ می دهد که در بیشتر موارد علت آن بروز اختلال در غدد درون ریز می باشد که در چنین مواردی نیاز به نگران شدن نیست چرا که با گذشت زمان حدود چند ماه ممکن است این مشکل برطرف شود. اما با این وجود نیز بهتر است زمانی که اولین نشانه این بیماری را در خود مشاهده کردید به یک دکتر خوب درمان ژنیکوماستی در تهران مراجعه کنید و تحت نظر قرار بگیرد. چنانچه در پستان های خود توده ای وجود داشته باشد که با ترشحات نوک سینه یا ایجاد تغییرات پوستی همراه باشد ؛ در چنین شرایطی نیاز است برای تشخیص قطعی و درست ژنیکوماستی به یک جراح و فوق تخصص پلاستیک حرفه ای مراجعه کنید تا وی وضعیت شما را با انجام ماموگرافی و ام آر آی بررسی کند.

آیا بزرگ شدن سینه ها زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد؟

بزرگ شدن سینه در آقایان باعث کاهش اعتماد به نفس و همچنین خجالت زدگی آن ها می شود. از طرفی دیگر مشکلاتی مانند اضطراب ، استرس ، ناراحتی و نگرانی های روحی روانی را به دنبال خواهد داشت. درمان نکردن این مشکل می تواند وضع آن را وخیم تر کند. از همین رو برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی تر و حساس تر در اولین فرصت نسبت به درمان این بیماری اقدام نمایند تا وضعیت پستان ها بهبود پیدا کند.

عوارض عمل ژنیکوماستی

همواره این نکته را به یاد داشته باشید که هیچ نوع عمل جراحی ، چه زیبایی و چه درمانی بدون عارضه نمی باشد. عمل کوچک کردن بافت سینه در آقایان نیز ممکن است با خود یکسری عوارض جانبی به دنبال داشته باشد. البته مهارت و تخصص پزشکان در بهترین کلینیک پوست و مو زیبایی در تهران و همچنین رعایت نکات مراقبتی توسط خود بیمار در بروز عوارض جانبی تا حد بسیار زیادی موثر می باشد. از جمله عوارض جانبی و مشکلاتی که ممکن است بعد از درمان با آن رو به رو شوید می توان به حساسیت مواد و وسایل استفاده شده ، خطر خونریزی یا هماتوم ، لخته شدن خون ، خطر بیهوشی ، عدم تقارن بافت سینه یا بی نظمی در ظاهر آن ، احتمال جراحی ترمیمی ، ایجاد تغییر حس در نوک پستان که ممکن است به صورت موقت یا دائمی باشد و غیره اشاره کرد.

این نکته را نیز به یاد داشته باشید که شما با انتخاب یک کلینیک معتبر و مجهز مانند کلینیک ایدن و انجام عمل ژنیکوماستی به دست پزشکانی ماهر و مجرب ، می توانید شدت این عوارض را تا حد بسیار زیادی کاهش دهید. اما چنانچه فرد به دلیل ارزان بودن یا دلایل دیگر به کلینیک های نامعتبر و پزشکان بی تجربه یا تازه کار مراجعه کند ، مسئولیت تمامی مشکلات به وجود آمده بر عهده خود او خواهد بود.

درمان ژنیکوماستی در تهران

زمانی که هورمون ها به حالت پایدار و متعادل برسند ، مشکل بزرگی سینه در مردان حل می شود و نیازی به درمان آن نیست. درست است که پیروی از یک رژیم غذایی سالم و ورزش کردن می تواند فواید زیادی داشته باشد ، اما معمولا تاثیری روی این مشکل ندارند. در صورتی که سینه های مردان در اثر سوءتغذیه ، هیپوگنادیسم و یا سیتروز به وجود آمده باشد ، نیاز است تا به یک درمان سریع و فوری روی آورد. اگر بیمار در ماه های اخیر از داروهایی که منجر به وقوع این بیماری می شوند استفاده کرده باشد ، پزشک دستور قطع و جایگزین کردن آن ها را می دهد.

در صورتی که بیمار بزرگسال بدون هیچ علت مشخصی به بزرگی سینه مبتلا شده باشد ، باید به صورت مکرر تحت ارزیابی قرار گیرد. به تعادل رساندن هورمون ها معمولا در یک مدت زمان دو ساله انجام می شود و در صورتی که در طی این زمان پیشرفتی حاصل نشد ، باید رویه جدیدی را پیش گرفت.

دارو برای درمان ژنیکوماستی

بسیاری از افراد تمایل دارند تا بدون جراحی و با استفاده از قرص این مشکل را رفع کنند. در حال حاضر می توان از درمان هایی بهره برد که شامل استفاده از دارو می شوند ، اما نمی توان تاثیرگذار بودن آن ها را تایید کرد. دو مورد از داروهایی که برای درمان این عارضه استفاده می شوند تاموکسیفن و کلومیفن نام دارند که در یک دوره شش ماهه باید مصرف شوند. معمولا در مواردی که بیماری باعث ایجاد درد شده است به این روند روی آورده می شود.

توجه داشته باشید که برای درمان این بیماری ، متقاضی هیچگاه نباید خوددرمانی کند و با مراجعه به یک کلینیک خوب ژنیکوماستی در تهران و به دستور پزشک مربوطه باید داروهای مختلف را مصرف نماید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top