logo
خانه » جراحی بینی 👃 | کلینیک ایدن

جراحی بینی 👃 | کلینیک ایدن

عمل زیبایی بینی با هدف از بین بردن نواقص بینی که می تواند بر ظاهر فرد تاثیرگذار باشد انجام می گردد. برخی نواقص موجود در ساختار بینی می توانند منجر به بروز مشکلات تنفسی ، آلرژی ها و عفونت های مکرر در سینوس های فرد شوند بنابراین در حین انجام جراحی بینی می توان به درمان این مشکلات نیز پرداخت. در این مقاله از کلینیک ایدن بهترین کلینیک پوست و مو زیبایی در تهران به سن مناسب عمل بینی ، اقدامات لازم قبل و بعد از رینوپلاستی ، انواع مدل های بینی و غیره به طور مفصل پرداخته ایم.

 

جراحی بینی + کلینیک ایدن

 

مدل های بینی

امروزه می توان فرم های بینی را با توجه به اجزای صورت فرد به مدل های فانتزی ، نیمه فانتزی و طبیعی تبدیل نمود. مدل های فانتزی و نیمه فانتزی بیشتر در میان خانم ها طرفدار دارد اما انتخاب اغلب آقایان مدل طبیعی بینی است که با تناسبات و زوایای صورت مردانه مناسب تر به نظر می رسد.

در بینی های فانتزی و نیمه فانتزی ، بینی تا حد ممکن کوچک خواهد شد و سپس نوک آن را با تکنیک های مختلف به بالا متمایل خواهند کرد به طوری که در نمای رو به رو ، سوراخ های بینی فرد قابل مشاهده می شوند.

در مقایسه با بینی های فانتزی ، در جراحی بینی های طبیعی ، فقط به رفع ایراداتی از قبیل بزرگ بودن پهنای نوک بینی ، رفع قوز و غیره پرداخته می شود و از کوچک کردن و سربالا نمودن زیاد از حد نوک بینی خبری نخواهد بود.

سن جراحی بینی

محدوده سنی برای انجام رینوپلاستی در میان دختران و پسران متفاوت است. پس از پایان سن بلوغ که برای دختران 16 سالگی و برای پسران 18 سالگی است ، می توان عمل بینی را انجام داد زیرا در این سنین صفحات رشد فرد بسته می شود و تمامی اجزای صورت از جمله بینی رشد لازم را داشته اند. از سویی دیگر در این سنین ، فرد علاوه بر بلوغ جسمی ، به بلوغ روحی مناسبی رسیده و تصمیم او مبنی بر انجام عمل از سر هیجانات نخواهد بود. برای افرادی که در سنین پایین تر هستند محدودیت انجام عمل بینی در تهران وجود دارد اما تصمیم نهایی برای اعلام سن دقیق کاملا به نظر جراح بینی منتخب شما بستگی خواهد داشت.

تفاوت بینی های گوشتی و استخوانی

بینی ها را با توجه به مشخصات و ویژگی هایی که در پوست و غضروف و استخوان هایشان دارند می توان به دو نوع بینی گوشتی و استخوانی تقسیم نمود. مشخصه اصلی بینی های گوشتی پوست ضخیمی است که تمامی بینی را پوشانده است و غدد چربی فعالی در نوک بینی وجود دارد. جراحی بینی گوشتی یکی از چالش بر انگیزترین نوع عمل های بینی خواهد بود و دوره نقاهت طولانی تری را می طلبد تا به طور کامل فرد بهبود یابد . در بینی های استخوانی ، در نمای نیم رخ فرد قوز و انحنایی وجود دارد و نوک بینی کمی به سمت پایین متمایل است. از سویی دیگر سوراخ های بینی استخوانی باریک می باشند.

رفع چه عیوبی از طریق جراحی بینی امکان پذیر است؟

پزشکان بهترین کلینیک عمل بینی در تهران می توانند به برطرف کردن ایراداتی نظیر موارد زیر بپردازد :

 • تغییر در اندازه بینی فرد
 • از بین بردن قوز روی تیغه بینی
 • رفع عدم تقارن در سوراخ های بینی
 • از بین بردن انحراف تیغه سپتوم
 • کوچک کردن سوراخ های بینی

جراحی بینی با بی حسی موضعی انجام می شود یا بیهوشی عمومی؟

در هنگام عمل جراحی ، با توجه به آزمایشاتی که از قبل گرفته شده است ، از بیهوشی عمومی برای متقاضی عمل استفاده می شود که می تواند یا از طریق استنشاق باشد و یا تزریق وریدی. سپس متخصص بیهوشی به واسطه گذاشتن لوله ای درون نای فرد ، تنفس را برای بیمار ممکن می نماید. از جمله عوارض بیهوشی عمومی تهوع فرد بعد از عمل است که به سرعت می توان آن را کنترل نمود و از بین برد. در افرادی که به علت شرایط جسمانی نمی توان فرد را بی هوش نمود ، از بیحسی موضعی استفاده خواهد شد.

روند جراحی بینی به چند روش انجام می شود؟

امروزه با توجه به استقبال گسترده ای که از جراحی های زیبایی بینی میان خانم ها و آقایان شده است ، روش ها و تکنیک های مختلفی برای انجام این عمل شناخته شده است. برخی از ایرادت بینی را می توان با تزریق فیلر از بین برد ، این گونه روش ها با عنوان روش های غیر تهاجمی شناخته شده اند. در میان روش های تهاجمی ، جراحی بینی را با دو روش باز و بسته می توان انجام داد که هر کدام از این دو روش مزایا و معایبی خواهند داشت که ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

مزایا و معایب روش بسته و باز جراحی زیبایی بینی

در روش بسته ، جهت ایجاد تغییرات و اصلاحات ، تمامی برش ها درون بافت بینی ایجاد خواهد شد و در صورتی که نیاز به کوچک کردن پره ها باشد در قسمت کلوملا برشی ظریف زده می شود و بهترین جراح بینی تهران می تواند از این طریق سوراخ های بینی را کوچک تر و متقارن تر نماید. از مزایای این روش به دوره بهبودی و نقاهت کوتاه تر به دلیل عدم وجود برش و زخم در بینی می توان اشاره نمود ، همین امر می تواند به کاهش ورم و کبودی و نقاهت کوتاه تر بیانجامد.

در روش باز ، در ناحیه کلوملا یا ستون وسطی بینی و همچنین پره های بینی برش هایی زده می شود و سپس پوست بینی به سمت بالا کشیده می شود. بدین ترتیب تمامی ساختمان بینی اعم از استخوان و غضروف ها نمایان می شوند و پزشک به سهولت می تواند به برطرف نمودن ایرادات و نواقص موجود در ساختار بینی بپردازد. مزیت این عمل در این است که جراح زیبایی بینی دید کافی به تمامی اجزای بینی را دارد و می تواند عیوب بینی را تا حد زیادی از بین ببرد و نتیجه عمل برای پزشک و بیمار رضایت بخش خواهد بود. این تکنیک ، جزو تکنیک های جدید رینوپلاستی به حساب می آید و دقت کار در آن بالاست. از جمله معایب این روش در این است که فرد نیاز به سپری کردن نقاهت طولانی تری خواهد داشت تا جای برش ها کاملا ترمیم شوند.

جراحی بینی برای چه کسانی مناسب نیست؟

در زنان باردار به علت اینکه داروهای بیهوشی می توانند تاثیر سو بر روی جنین بگذارد ممنوعیت انجام جراحی زیبایی بینی وجود دارد.

افراد با بیماری های قلبی و عروقی ، مبتلایان به سرطان ، مشکلات انعقاد خون و هموفیلی جهت انجام عمل بینی نیاز است از پزشک معالج خود جهت انجام یا عدم انجام عمل بینی کسب تکلیف نمایند.

کسانی که مشکلات روحی یا افسردگی دارند نیز با محدودیت در انجام عمل جراحی بینی مواجه خواهند بود. اختلالاتی مانند اختلال بدریخت انگاری و یا عدم اعتماد به نفس کافی نیز اجازه نمی دهند فرد از نتیجه عمل خود رضایت داشته باشد ؛ بنابراین توصیه جراح پلاستیک این است برای این گونه از افراد رینوپلاستی انجام نشود.

اقدامات قبل از عمل

به توصیه پزشکان بهترین کلینیک پوست و مو زیبایی در تهران با انجام یک سری اقدامات پیش از انجام جراحی بینی ، می توانید عوارض احتمالی که ممکن است پس از عمل به آن ها دچار شوید را به حداقل برسانید و نتیجه عمل برای شما رضایت بخش تر باشد. این نکات می توانند در تسریع روند بهبودی شما نیز بسیار موثر واقع شوند. در زیر به چند مورد از مهمترین اقدامات پیش از عمل اشاره خواهیم کرد :

در وهله اول نیاز است با پرس و جو از کسانی که از عمل زیبایی بینی خود رضایت داشته اند و سپس با مشاهده وب سایت و فضای مجازی پزشک مورد نظر ، تصمیم خود را در ارتباط با انتخاب جراح قطعی نمایید. همچنین می توانید به مطب پزشک منتخب خود مراجعه نموده و نمونه کارهای ایشان را از نزدیک مشاهده نمایید.

در جلسه مشاوره و معاینه ، حتما به پزشک خود میزان و نوع داروهای مصرفی شیمیایی یا گیاهی خود را اطلاع دهید. در این جلسه از زوایای مختلف صورت شما عکس گرفته می شود تا با فرم بینی بعد از عمل ، مقایسه شود.

در صورت مصرف داروهایی نظیر آسپیرین یا داروهای انعقاد خون ، بهترین دکتر عمل بینی در تهران توصیه خواهد کرد مصرف این گونه داروها را محدود و قطع نمایید. این داروها می توانند ریسک خونریزی را در حین عمل و پس از آن افزایش دهند بنابراین برای استفاده از آن ها محدودیت وجود خواهد داشت.

توصیه اکید اکثر جراحان عدم استعمال سیگار و قلیان و همچنین عدم مصرف مشروبات الکلی از دو هفته قبل از جراحی زیبایی بینی می باشد.

نیاز است پیش از جراحی بینی آزمایشاتی را جهت چکاپ سلامت عمومی انجام دهید. عکس برداری و سی تی اسکن نیز برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

در حدود نیم ساعت قبل از زمان تعیین شده ، در بیمارستان و کلینیک حضور داشته باشید.

اقدامات بعد از عمل بینی

 1. لازم است برای کاهش تورم و کبودی که در نتیجه برش ها و آسیب هایی است که در حین عمل اعمال شده اند ، از کمپرس یخ استفاده نمایید
 2. در روزهای ابتدایی بعد از عمل بینی از زیاد حرف زدن یا خندیدن خودداری نمایید
 3. پس از عمل نیاز است از غذاهای رقیق مانند سوپ ها و پودینگ و سایر خوراکی های نرم استفاده نمایید
 4. در هنگام عطسه کردن، با دهان باز عطسه کنید.
 5. انجام فعالیت های ورزشی تا یک ماه به طور کامل ممنوع است ، پس از آن می توانید ورزش هایی را انجام دهید که ریسک کمتری در ضربه خوردن به صورتان را دارند.
 6. از عینک زدن در روزهای ابتدایی جدا خودداری نمایید.

مدل های جراحی بینی

عمل زیبایی بینی را می توان به روش طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی به انجام رساند. در این بخش در مورد هرکدام توضیحات مختصری را ارائه داده ایم.

رینوپلاستی طبیعی

این رویکرد زمانی به انجام می رسد که فرد مایل به برطرف کردن عیوب ظاهری و عملکردی بینی خود باشد اما نخواهد این تغییرات زیاد مشهود باشند. در این صورت جراح بینی تناسب میان این عضو و دیگر اعضای چهره را به طوری ایجاد می کند که بینی در چهره بنشیند و مصنوعی نباشد. توجه داشته باشید در این مدل بینی ، پل قوس ندارد و زاویه بین بینی و لب بالا بین 90 تا 110 درجه خواهد بود. اندازه این عضو نیز بیش از حد کوچک نخواهد شد.

جراحی زیبایی بینی به فرم فانتزی

در این روند ، متقاضی مایل است تا یک بینی عروسکی و ظریف داشته باشد. به همین علت یک جراح خوب بینی در تهران سعی می کند اندازه آن را کوچک کند ، قوس زیبایی به آن دهد و زاویه بین لب و بینی را به 110 تا 130 درجه برساند. اغلب این مدل بیشتر در صورت بانوان می نشیند ، زیرا ساختار صورت خانم ها ظریف تر می باشد. اما در نظر داشته باشید جراحی بینی تنها باید طبق خواسته ها و تصمیم گیری خود فرد به انجام برسد ، بنابراین بدون قرار گرفتن تحت تاثیر نظرات دیگران به سراغ این نوع از عمل بینی بروید.

عمل نیمه فانتزی بینی

برخی از افراد نیز هستند که می خواهند نتیجه جراحی آن ها ، چیزی میان دو موردی که ذکر کردیم باشد. یعنی اندازه بینی خیلی کوچک نشود ، اما قوسی ملایم به آن داده شود. سر بینی نیز در این مورد کمی سر بالا خواهد بود. بهتر است برای انجام این نوع از جراحی بینی به سراغ یک کلینیک پوست مو و زیبایی خوب بروید تا در انتها از نتیجه رضایت کامل داشته باشید.

انواع جراحی بینی

عمل ترمیمی بینی

جراحی رینوپلاستی ، فرآیند پیچیده ای است که نیازمند مهارت و تبحر ویژه ای می باشد. به همین دلیل باید در حین انتخاب یک جراح بینی خوب در شهر تهران ، نهایت دقت را به خرج داده و تحقیقات خود را به صورت کامل انجام دهید. در غیر این صورت ، ممکن است با عواقبی مواجه شوید که برخی جبران پذیر و برخی جبران ناپذیر می باشند. برای مثال تصور کنید که هدف شما از جراحی زیبایی بینی ، رسیدن به یک فرم فانتزی باشد. در این شرایط دکتر باید علاوه بر اینکه سایز این عضو را کاهش می دهد ، تنفس را حفظ کرده و قوس زیبایی نیز به آن بدهد.

حال اگر هر گونه کم و کاستی در حین جراحی ایجاد شود ، ممکن است بیمار با مشکلات تنفسی رو به رو شده و یا به نتیجه دلخواه خود نرسد. در برخی موارد ، می توان از طریق عمل بینی ثانویه یا ترمیمی ، از غضروف پیوندی بهره گرفت و این ایرادات را برطرف نمود. غضروفی که پیوند زده می شود یا از بدن خود بیمار به دست خواهد آمد و یا از بانک غضروف استفاده خواهد شد. اما در شرایطی نیز اشکالات و ایرادات به وجود آمده به قدری شدید خواهند بود که برطرف کردن آن ها به هیچ عنوان امکان پذیر نخواهد بود ؛ پس در این انتخاب حتما دقت کنید. توجه داشته باشید که جراحی بینی ترمیمی ، از عمل اول هم پیچیده تر خواهد بود ، بنابراین باید تحت معاینه قرار گیرید و انتظار نداشته باشید که تمامی مشکلات به وجود آمده به صورت صد در صدی و کامل برطرف گردند. این پروسه که با نام ریویژن رینوپلاستی نیز شناخته می شود ، هزینه ای شبیه به عمل زیبایی بینی اولیه خواهد داشت ، زیرا تغییرات باید دوباره روی آن اعمال شوند.

جای اسکار عمل بینی

از سوالاتی که ذهن بسیاری از متقاضیان جراحی بینی را به خود مشغول کرده است ، این است که بعد از این پروسه جای زخم آن باقی می ماند؟ ما در این قسمت از مقاله به این سوال پاسخ داده ایم. همین ابتدا باید این نکته را بیان کنیم که از عواملی که تاثیر بسزایی روی این مسئله می گذارند ، رعایت نشدن مراقبت های توصیه شده توسط جراح می باشد. اگر دستورات پزشک خود را نادیده بگیرید ، به احتمال زیادی در اطراف ، داخل و زیر بینی خود با بافت اسکار مواجه خواهید شد. این نکته را نیز به یاد داشته باشید که این عارضه تنها زیبایی بینی را از بین نمی برد و ممکن است در شرایطی ، باعث بروز مشکلاتی در نفس کشیدن نیز شود.

چرا بعد از جراحی بینی ، بافت اسکار شکل می گیرد؟

از فاکتورهای بی شماری که روی این موضوع تاثیر می گذارند ، می توان نوع پوست بیمار را مهم ترین آن معرفی کرد. بروز اسکار در افراد با پوست نازک و روشن کمتر و افراد با پوست ضخیم و تیره بیشتر می باشد.

در جراحی زیبایی بینی ، پزشک به منظور ایجاد تغییرات و اصلاح ایرادات این عضو ، برش هایی را در کلوملا ، دو پره بینی و داخل سوراخ های آن ایجاد می نماید. بعد از اتمام کار نیز پوست به سر جای خود برگشته و توسط بخیه محکم می شود. در دوره نقاهت بدن با بهره گرفتن از یک پروتئین به نام کلاژن ، سعی در ترمیم و جوش دادن دو طرف پوست بهم می نماید.

باید بدانید که به وجود آمدن جای زخم بعد از رینوپلاستی طبیعی و اجتناب ناپذیر است ، اما می توان با انجام کارها و اقداماتی از بروز آن جلوگیری کرده و یا آن را محو نمود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top