logo
خانه » اسلیو معده | کلینیک ایدن

اسلیو معده | کلینیک ایدن

آیا شما نیز بعد از نتیجه نگرفتن از سال ها ورزش و رژیم به دنبال راهی برای کاهش وزن می باشید؟ اسلیو معده ، نوعی جراحی است که در آن راه حلی مناسب پیش روی شما قرار گرفته است. در این عمل جراح بخشی از معده را بر میدارد و بقیه بخش ها را بهم وصل می نماید تا حجم آن کمتر شود. با کلینیک ایدن همراه باشید تا از نکات مفیدی اطلاع پیدا نمایید.

 

اسلیو معده + کلینیک ایدن

 

جراحی اسلیو معده چیست؟

این عمل که با نام گاسترکتومی نیز شناخته می شود ، نوعی پروسیجر لاغری است که منجر به کم شدن وزن می شود. در این پروسه با بریدن معده ، این عضو به شکل یک موز در می آید و تنها شامل یک دهم حجم اولیه خود خواهد بود.

تفاوت این روند با بایپس معده

با اینکه این دو رویکرد هر دو به منظور لاغر شدن استفاده می شوند ، اما تفاوت هایی در شیوه انجام و همچنین مزایا و معایب آن ها وجود دارد. در هردو متد ، حجم معده کم می شود. این امر از دو طریق صورت می پذیرد :

 • معده سریعا پر می شود و میزان غذایی که می خورید کاهش می یابد.
 • هورمون گرلین کمتر تولید می شود. این هورمون اشتها را کنترل می نماید.

همانطور که ذکر شد در اسلیو معده هشتاد درصد این عضو برداشته و مابقی آن بهم دوخته می شود. اما در مقابل در جراحی بایپس ، جراح با برداشتن بیشتر معده و بخش ابتدایی روده کوچک ، یک کیسه ( یا بالن ) ایجاد می کند. سپس این کیسه جدید را به روده پیوند می زند. بخشی که برداشته شده به پایین روده دوخته می شود تا همچنان اسیدها و آنزیم های هضم غذا را تولید کند.

بخش هایی از روده و معده که برداشته می شود معمولا مقداری مواد مغذی و کالری را به خود جذب می کنند ، بنابراین با این روش از آنجایی که دیگر غذایی از آن ها رد نمی شود ، این کالری ها جذب نشده و وزن افزایش نمی یابد.

نحوه انجام اسلیو معده

این رویکرد تقریبا همیشه توسط یک پروسیجر کم تهاجمی و به وسیله یک لاپاروسکوپ انجام می شود. یعنی ابتدا چند برش کوچک در ناحیه بطنی ایجاد می شوند و از طریق آن ها ، لوله های نازک و بلندی به شکم وارد می شوند. یک منبع نور و دوربین کوچک همراه با تجهیزات دیگر به این لوله ها متصل است.

این روند با بیهوشی عمومی صورت می پذیرد ، در حین جراحی اسلیو معده بیمار به خواب فرو می روند و علائم حیاتی وی توسط یک صفحه به نمایش در می آید. در مرحله بعدی ، معده به دو بخش نا مساوی تقسیم می شود و حدود هشتاد درصد از انحنای خارجی آن بریده شده و خارج می شود.

لبه های بیست درصد باقی مانده بهم دوخته می شوند. این امر معده را به شکل و اندازه یک موز در می آورد. مراجعه کننده حدود یک ساعت در اتاق عمل خواهد بود و بعد از آن برای نظارت بیشتر به اتاق ریکاوری منتقل می شود. یک ساعت دیگر باید در این مکان بمانید تا اثر داروی بیهوشی از بین رود.

برش های کوچک روی شکم معمولا به سرعت بهبود می یابند. ماهیت کم تهاجمی اسلیو معده به شما کمک می کند تا نسبت به روش هایی که شکم به طور کامل باز می شود ، با سرعت بیشتری نقاهت یابید.

این رویکرد تاثیرگذار است؟

همانطور که پیش تر ذکر شد ، بعد از این عمل هم اندازه معده کوچک می شود و هم تولید هورمون گرلین کاهش می یابد ؛ بنابراین پیش بینی می شود بعد از هجده تا بیست و چهار ماه بعد از جراحی حدود پنجاه درصد از وزن اضافه خود را از دست بدهید. در برخی موارد این مقدار به شصت تا هفتاد درصد نیز می رسد.

البته در نظر داشته باشید این اتفاق زمانی می افتد که از رژیم و برنامه ورزشی توصیه شده توسط پزشک خود پیروی کنید. به وسیله سازگار شدن با این تغییرات ، احتمال کمتر شدن وزن در طولانی مدت نیز بالا می رود.

چه کسانی می توانند اسلیو معده انجام دهند؟

جراحی های لاغری از هر نوعی که باشند ، تنها زمانی صورت می پذیرند که تلاش های فرد در جهت کاهش وزن از طریق ورزش و رژیم غذایی و حتی قرص های لاغری تاثیرگذار نبوده باشند. اما با اینحال باز هم باید شرایط خاصی را برای انجام این پروسه داشته باشید. در ادامه این شرایط را ذکر کرده ایم :

 • چاقی مفرط ( BMI بالاتر از 40 )
 • چاقی متوسط (BMI 35 تا 39 )
 • سلامت کامل فیزیکی

ریسک ها و عوارض این رویکرد

اسلیو معده روندی ایمن محسوب می شود ، اما مثل هر عمل دیگری با خطراتی رو به رو می باشد. این عارضه ها شامل موارد زیر می شود :

 • خونریزی شدید : خونریزی از زخم یا داخل بدن می تواند منجر به شوک شود.
 • ترومبوز رگ های عمقی ( DVT ) : جراحی و پروسه ریکاوری می تواند ریسک تشکیل لخته خون را در رگ ها بالا ببرد. مخصوصا در رگ های پا
 • آمبولی ریه : این اتفاق زمانی رخ می دهد که بخشی از لخته خون جدا و به ریه ها منتقل می شود.
 • ضربان قلب نامنظم : در این عمل خطر آریتمی وجود دارد ، مخصوصا فیبریلاسون دهلیزی.
 • ذات الریه : درد می تواند باعث شود نفس کشیدن سطحی شده و در نتیجه آن ریه عفونت کند.

اسلیو معده می تواند عوارض دیگری نیز داشته باشد. برای مثال مایعات داخل معده می توانند از طریق بخیه ها به بیرون درز پیدا کنند ، بخشی از اسلیو تشکیل شده در معده می تواند منجر به چسبندگی شود و معده را ببندد. علاوه بر این امکان دارد بدن با کمبود ویتامین مواجه شود ؛ زیرا بخشی از معده که بریده می شود ، وظیفه جذب ویتامین ها را به عهده دارد. در صورتی که از مکمل های ویتامین استفاده نکنید ، با این مشکل مواجه خواهید شد. در نظر داشته باشید که تغییر شکل معده منجر به بدتر شدن سوزش آن می شود. این معضل معمولا توسط داروهای غیر تجویزی برطرف خواهد شد.

به یاد داشته باید تغییر رژیم و عادت های زندگی در کاهش وزن و حفظ نتیجه اسلیو معده نقشی حیاتی بازی می کنند. در صورتی که پرخوری کنید ، غذاهای نا سالم مصرف کنید و ورزش نداشته باشید ، این وزن برخواهد گشت.

بیمه هزینه ها را پوشش می دهد؟

از آنجایی که چاقی مفرط یکی از فاکتورهای خطر دیگر بیماری ها محسوب می شود ، بنابراین امکان دارد طرح های شرکت های بیمه هزینه این جراحی را پوشش دهند. در صورتی که BMI فرد بالاتر از 40 باشد و شخص با بیماری های مربوط به چاقی دست و پنجه نرم کند ، هزینه اسلیو معده را بیمه پرداخت می کند.

رژیم غذایی

برای رسیدن به نتیجه ای ماندگار ، بعد و قبل از این جراحی باید از یک رژیم غذایی خاص پیروی کنید. با گذشت زمان ، این برنامه غذایی به شما کمک می کند به سمت سالم خوری پیش روید تا روند کاهش وزن ادامه داشته باشد.

رژیم قبل از اسلیو معده

یکی از اهداف اصلی قبل از عمل ، کاهش اندازه کبد است. اگر فرد دچار چاقی مفرط باشد ، احتمالا هم اطراف و هم داخل کبد او چربی تجمع کرده است. این امر باعث می شود این عضو از اندازه طبیعی خود بزرگ تر باشد. کبد کنار معده قرار دارد و زمانی که خیلی بزرگ باشد ، انجام جراحی را برای پزشک سخت می کند و شرایط را نیز برایتان خطرناک تر می نماید.

برای آماده شدن ، دکتر یک برنامه غذایی را در اختیار شما قرار می دهد تا از آن پیروی کنید. دو هفته قبل از این پروسیجر باید میزان کربوهیدرات و کالری دریافتی به حداقل برسد. به جای این مواد خوراکی ، باید پروتئین ، سبزیجات و مایعات کم کالری یا بدون کالری مصرف کنید.

دو روز قبل از اسلیو معده ، باید تنها مایعات مصرف کنید. برای مثال در طول روز تنها یک شیک پروتئین بدون شکر به علاوه چای یا قهوه بدون کافئین ، سوپ ، آب ، ژله و بستنی های یخی بدون شکر مجاز می باشد.

رژیم هفته اول

در این هفت روز باید همچنان مصرف مایعات را ادامه دهید. این امر به شما کمک می کند تا با مشکلات و عوارض بعد از این رویکرد مواجه نشوید. این عارضه ها شامل انسداد روده ها ، نشت مایعات ، اسهال ، یبوست و دهیدراته شدن می باشد. بدن شما برای بهبود یافتن به زمان نیاز دارد و این رژیم به این امر کمک می کند. نکاتی که باید به یاد داشته باشید شامل موارد زیر می شوند :

 1. حتما مقدار زیادی مایعات بنوشید. اگر در هیدراته ماندن مشکل دارید ، با پزشک خود صحبت کنید.
 2. هر چیزی که حاوی شکر باشد را میل ننمایید. شکر احتمال بروز سندروم دامپینگ را بالا می برد. این سندرم زمانی رخ می دهد که مقدار زیادی شکر به صورت ناگهانی وارد روده شود. این عارضه منجر به حالت تهوع شدید ، بی حالی ، اسهال و حتی استفراغ می شود. همچنین شکر پر از کالری خالی می باشد و باید برای رسیدن به نتیجه ای عالی برای اسلیو معده ، کنار گذاشته شود.
 3. کافئین باعث می شود رفلاکس اسید معده و دهیدراته شدن رخ دهد.
 4. نوشیدنی های گازدار از هر نوعی که باشند ، باعث باد کردن شکم می شوند و باید از مصرف آن ها دوری کرد.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top