logo
خانه » اتوپلاستی یا اصلاح گوش های بیرون زده | کلینیک ایدن

اتوپلاستی یا اصلاح گوش های بیرون زده | کلینیک ایدن

این پروسیجر ، نوعی جراحی پلاستیک است که به گوش مربوط می شود. در اتوپلاستی یا همان جراحی گوش ؛ جراح اندازه ، شکل و جایگاه قرار گیری هر دو گوش را اصلاح می کند. برخی از مراجعه کنندگان این عمل را به منظور ترمیم و تغییر ناهنجاری های ساختاری انجام می دهند. برخی از افراد نیز چون گوش بیش از اندازه از سر فاصله دارد به سراغ این عمل می روند. این ناهنجاری ها یا در اثر حوادث مختلف و یا به صورت مادرزادی به وجود می آیند. این پروسه در گوش شکلی طبیعی تر می سازد و در عین حال بین این عضو و صورت تعادل و بالانس ایجاد می نماید. اصلاح این عیوب ، تاثیر مثبت بسزایی در اعتماد به نفس اشخاص داشته است. در ادامه این مقاله از کلینیک ایدن بهترین کلینیک پوست و مو زیبایی در تهران بیشتر در این مورد توضیح داده ایم.

 

اتوپلاستی + کلینیک ایدن

 

اتوپلاستی چه مواردی را درمان می کند؟

 • گوش های بیش از حد بزرگ که به اسم ماکروشیا نیز معروف است.
 • بیرون زدگی گوش که در یک یا هر دو طرف رخ می دهد و درجه های مختلفی دارد. توجه داشته باشید این مورد تاثیری روی شنوایی ندارد.
 • عدم رضایت از نتیجه جراحی پیشین

چرا گوش ها بیرون می زنند؟

اغلب ناهنجاری ها و دفرمگی های گوش مادرزادی هستند. ما دلایل بروز این عارضه را در ادامه بررسی کرده ایم :

 • عدم رشد کافی لاله گوش : بیرون این عضو ، به شکل حرف C می باشد. این انحنا ممکن است تا خورده باشد و یا شکل نا مناسبی داشته باشد.
 • زیاد بودن غضروف در صدف گوش : صدف ، بخشی از این عضو است که آن را از سر دور نگه می دارد.
 • ترکیب این دو : هم زیاد بودن غضروف و هم ناهنجاری لاله گوش می تواند از دلایل اتوپلاستی باشد.

چه کسانی صلاحیت دارند از عمل گوش بهره ببرند؟

اگر بخواهیم کلی گویی کنیم ، اشخاصی که در سلامت کامل به سر می برند و از بیماری های حاد و مزمن رنج نمی برند ، همچنین انتظارات آن ها از نتیجه نهایی واقع بینانه می باشد بهترین کاندیدا برای اتوپلاستی هستند. در مورد کودکان ، باید بالاتر از پنج سال سن داشته باشند (زمانی که غضروف گوش برای اصلاح به اندازه کافی استحکام داشته باشد) ، به علاوه بتوانند همکاری های لازم را با کادر درمان داشته باشند ، از دستورات پزشک پیروی کنند و قادر به بیان احساسات خود باشند. بزرگسالان و نوجوانان علاوه بر موارد قبلی ، نباید به دخانیات و الکل اعتیاد داشته باشند و در یک ماهه اخیر این موارد را مصرف نکرده باشند.

انواع اتوپلاستی

 • بزرگ کردن گوش : برخی اشخاص گوش های کوچکی دارند و یا گوش هایشان به طور کامل رشد نکرده است. در این موارد این پروسه به منظور افزایش اندازه این عضو صورت می پذیرد.
 • چسباندن گوش به سر : در این نوع ، گوش ها به سر نزدیک تر می شوند. این رویکرد در زیباجویانی که گوش آن ها از دو طرف سر بیرون زده باشد انجام می شود.
 • کوچک کردن : جراحی گوش برای کاهش اندازه گوش هایی که به نسبت سر خیلی بزرگ هستند نیز به کار برده می شود.

پروسیجر آن چگونه است؟

در این قسمت برای شما توضیح خواهیم داد که قبل ، در حین و بعد از اتوپلاستی چگونه خواهد بود.

قبل : مشاوره

همیشه برای انجام این روند ، یک جراح حاذق و با مهارت را انتخاب کنید. چون این مسئله تعیین می کند که در خاتمه کار از نتیجه راضی خواهید بود یا خیر. همچنین با این کار یک سفر ایمن و بی خطر را طی خواهید کرد و پس از عمل گوش ، با کمترین عوارض رو به رو خواهید شد. پزشک باید پیش از انجام هر کاری یک نشست مشاوره خصوصی برای شما برگزار کند. در ادامه اتفاقاتی که در این جلسه می افتند را توضیح داده ایم :

 • ارزیابی پرونده پزشکی : لیست تمامی داروهایی که مصرف می کنید و همچنین بیماری هایی که به آن دچار هستید را تهیه کنید و همراه خود ببرید.
 • معاینه : جراح پلاستیک شکل ، اندازه و جایگاه قرار گیری گوش ها را بررسی می کند. همچنین اندازه گیری و عکس برداری نیز صورت می پذیرد.
 • بحث و مشورت : این بخش شامل صحبت در مورد خود اتوپلاستی ، ریسک های همراه آن و هزینه های احتمالی می شود. پزشک همچنین مشتاقانه منتظر شنیدن نظرات و انتظارات شما در مورد این عمل می باشد.
 • سوال پرسیدن : اگر بخشی را متوجه نشدید و یا برایتان سوال پیش آمده ، آن را مطرح کنید تا اطلاعات بیشتری به دست آورید. همچنین پیشنهاد می شود در مورد تجربیات دکتر نیز سوالاتی را طرح کنید.

در طول اتوپلاستی

این رویکرد معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و حدود یک تا سه ساعت طول می کشد. این موضوع به جزئیات و پیچیدگی عمل بستگی دارد. در بزرگسالان و نوجوانان ، از بی حسی موضعی استفاده می شود. در کودکان اغلب از بیهوشی عمومی بهره گرفته می شود ، چون کودکان معمولا کمتر همکاری می کنند و حتی ممکن است در روند کار اختلال ایجاد کنند.

تکنیک مخصوصی که استفاده می شود معمولا به نوع اتوپلاستی بستگی دارد. اما در کل این مراحل طی می شوند :

 1. ایجاد برش ؛ یا در پشت گوش و یا داخل چین گوش. اگر نیاز باشد این برش جلوی این عضو ایجاد شود ، در چین های طبیعی آن زده می شود تا اسکار در معرض دید نباشد.
 2. دست کاری و تغییر بافت گوش ؛ که می تواند شامل حذف و یا اصلاح غضروف یا پوست باشد. به علاوه جراح می تواند با کمک بخیه غضروف را تا کند و به آن شکل دهد ، و همچنین از گرافت در این قسمت استفاده کند.
 3. بستن زخم ها با بخیه جذبی و غیر جذبی

پس از اتمام کار : ریکاوری

در خاتمه ، برای محافظت از زخم ها ، گوش پانسمان می شود. احتمالا در این مدت کمی ناراحتی و خارش احساس خواهید نمود ، برای رفع آن بسته به دستور دکتر از داروی مسکن کمک بگیرید. توجه کنید در صورتی که با خوردن این داروها درد بدتر شد ، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

برای اینکه فشار را از این عضو دور کنید ، سعی کنید به پهلو نخوابید. علاوه بر این به هیچ عنوان گوش ها را مالش ندهید و آن را از ضربه و صدمه دیدن دور نگه دارید. در این مدت پیراهن های دکمه دار بپوشید تا لباس روی گوش ها کشیده نشود. چند روز بعد از اتوپلاستی دکتر پانسمان را بر می دارد ، در این مرحله قرمزی و تورم گوش ها امری عادی به حساب می آید. شاید به شما توصیه شود که تا چند هفته ، شب ها یک هدبند گشاد به سر کنید. این وسیله کمک می کند تا هنگام چرخیدن و غلت زدن ، گوش به سمت جلو کشیده نشود.

برای اطلاع از زمان کشیدن بخیه ها باید با جراح خود صحبت کنید. برخی بخیه ها خود به خود جذب می شوند و بقیه باید در بهترین کلینیک پوست و مو زیبایی در تهران توسط دکتر یا دستیاران او کشیده شوند. برای آگاه شدن از زمان مناسب برای ادامه فعالیت ها و ورزش ها نیز باید حتما با پزشک خود مشورت کنید و به صلاحدید ایشان به روتین روزمره خود باز گردید.

 

نحوه انجام اتوپلاستی - کلینیک ایدن

 

عوارض جانبی معمول اتوپلاستی

این عارضه ها شایع هستند و اغلب برای تمامی افراد پیش می آیند :

 • قرمزی
 • کبودی
 • بی حسی و یا گزگز شدن
 • تورم
 • درد ، حساس شدن و خارش گوش ها

ریسک ها و مواردی که باید در مورد آن ها احتیاط کرد کدامند؟

مثل هر جراحی دیگری ، اتوپلاستی نیز با خطراتی همراه است. برای مثال ممکن است بیمار واکنش بدی به داروی بیهوشی نشان دهد و به آن حساسیت داشته باشد. خونریزی ، عفونت و بی حسی نیز از جمله این خطرها هستند. حتی ممکن است گوش ها نامتقارن شوند و یا کانتورهای غیرطبیعی و مصنوعی نیز ایجاد شود. از مشکلات دیگر ، ایجاد جای زخم و اسکار حول برش ها و بیرون زدن بخیه هایی است که شکل گوش را حفظ می کنند.

آیا این رویکرد دردناک است؟

شما به عنوان یک زیباجو هیچ دردی را در طی این عمل احساس نخواهید کرد ، چون از داروهای بیهوشی و بی حسی بهره گرفته می شود ؛ تنها ممکن است بعد از عمل گوش مقداری ناراحتی و درد احساس کنید ، چون این روند کم تهاجمی است و تغییرات کمی در پوست و غضروف ها ایجاد می شود. اما در کل این درد شدید و مزمن نیست و با داروهای مسکن غیرتجویزی برطرف می شود. اگر بعد از چهار یا پنج روز این درد کمتر نشد و شدیدتر شد ، حتما با پزشک خود تماس بگیرید یا به مراکز درمانی مراجعه کنید.

پس از عمل گوش انتظار چه نتیجه ای را می توان داشت؟

این پروسیجر تقریبا نتیجه ای فوری را برای مراجعه کننده به ارمغان می آورد. اما تا زمانی که پانسمان هایی که از گوش محافظت می کنند برداشته نشوند ، قابل مشاهده نمی باشد. در گوش های بیرون زده چون این عضو به سر نزدیک تر می شود ؛ بنابراین جای بخیه های اتوپلاستی پنهان می شوند. در انواع دیگر این پروسه شکاف ها داخل چین طبیعی ایجاد می شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Scroll to Top